The HPR Group

For All Working Hunt, Point, Retrieve Gundog Enthusiasts

North West Group

Forthcoming Events

Results & Reports

Articles & Tutorials

Gallery

Recipes

Downloads

Links

Classified Ads

Email Us

 

The HPR Group


The HPR Group, loosely based in Northern England and North Wales, is a group of HPR enthusiasts that promotes the training and development of HPR gundogs for use in the shooting field. We work our dogs during the shooting season across the region and we perform grouse and partridge counting for several national groups as well as shoot owners and organizations involved in Moorland regeneration. Our members compete in Field Trials, Pointing Tests and Working Tests to test our dogs working ability. We are developing the HPR Group web site as a means of communicating our interest and knowledge of HPR's to the wider gundog and shooting community.

 What is an HPR?


2017 Working Test North West Group GSPC Watergrove, Rochdale,
Download Schedule & Entry Form Entry Forms availble from Eddie Kania

CHECK OUT OUR NEW Flickr See the GALLERY PAGE

North West Group 2017 Training Classes

December 2016
NWG The Mighty Wurlitzer - ( download PDF )

WATERGROVE Working Test July 17th 2016

PUPPY Test Judged by Paul Nixon
1st          GERMANUS BLACK “N” GOLD                                                     Handler Mr S. Hoyle
2nd         BELATARR  THIRTYNINE STEPS                                                  Handler Mrs M. Halhead
3rd          ORIONNEBULA RIGEL                                                                    Handler Miss S.Burns
4th          LEYASMEIYER ASA                                                                         Handler Mr T. Kirby

SPECIAL BEGINNERS Judged by  Paul Nixon
1st                  RAYCRIS QUITE AMAZING VON ZELAWEN                                     Handler Ms C. Middleton
2nd            PENIDASHER LUCKY LAD                                                                Handler Mr N. Boden
3rd           
HAPPY HOUND                                                                                    Handler Mr K. Chilcott
4th         KIMMAX NEW KID ON THE BLOCK                                                Handler Mrs H Agnew

NOVICE Tests Judged by Adrian Blackledge --  David Hartwell
1st          TOURNESOL INDULGENCE                                                           Handler  Mr J. Cottrell
2nd         GONEGOS MR FARMER AT ENRYB                                             Handler Mrs J Byrne
3rd          FECHLINDREAM START ME UP                                                    Handler Mr R. Fearnley
4th          FELLYWOOD DELUGE                                                                    Handler Mr D, Whittingham

OPEN Test Judged by Phil Pearson
1st          RED SKY RAMBLER                                                                         Handler Mr L. Bunn
2nd         STUBBLEMERE GUTHERIE                                                             Handler Ms F. Fillingham
3rd          ROOVIS BERRETA BAXTER                                                           Handler Mrs L Holmes
4th          PEERSOFDALE’S HIGHLANDER                                                   Handler Mrs J Herbert

June 11th 2016 Working Test Kennel Club Chatsworth Derbyshire
Judges Mr G. Card, Ms S Burton
CoM in Novice PEERSOFDALE’S HUNTESS Handler Mrs K. Stafford

May 15th 2016 North West Group AGM
Liz Ashton Memoriaal Trophy was presented to Jayne Herbert-Peers Of Dale's Highlander

The NW Group Show Trophy was presented to Paul Nixon-Quintana Holly Berry
The Tiffin Time Troph was presented to Paul Nixon-
Quintana Holly Berry

May 8th 2016 North West Group Clay Shoot
1st Kris Clayton
2nd Tris
3rd Paul Dark

May 1st 2016 Working Test, HPRGA, Bucknell, Oxfordshire
Judges Mrs R. Howard, Mr P. Szalai

1st in Novice  Mr S Webster with Ninebanks The Swarm

April 23rd 2016 Working Test, Usk ValleyWorking Gundog Club, Blaenavon, South Wales
Judges Mr M. Firmin, Mr D Layton
2nd in Novice  Mr S Webster with Ninebanks The Swarm

March 14th 2016 Pointing Test, HPRGA, Glossop, High Peak
Judges Mr R . Gould, Mr P. Dark
Junior Graded Good  Mr S Webster with Ninebanks The Swarm

March 3rd 2016 Pointing Test, GSPC, Frolesworth, Leicestershire
Judges Mr N. Cox Ms S. Allerton
Junior Graded Good  Mr S Webster with Ninebanks The Swarm

October 28th 2015 Field Trial Open, Kennel Club,  Anley, Settle
Judges Mr S. Chant, Mr M. Spearing
3rd  Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

October 20th 2015 Field Trial Open, N & S,  Goudhurst Kent
Judges Mr T. Russell Mrs C. Carpenter
1st  Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

October 6th 2015 Field Trial Open, ISCGB,
Judges Mr M. Firmin Mr R. Davies
4th  Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

19th July 2015 North West Group Working Test Watergrove

PUPPY Test Judged by Jean Baldwin
1st          EVERESWELL GWENDOLINE GSP                                      Handler Mr C. Pilkington
2nd         NINE BANKS THE SWARM HV                                            Handler Mr S. Webster
3rd          AMBERMOORE CRAZY DIAMOND HWV                             Handler Mrs J. Gough
4th          AMBERMOORE PEARLS A SINGER HWV                            Handler Mr C. Talbot

Special Beginners Judged by  Jean Baldwin
1st           FAVOLOSO HARWOOD It. Spin                                         Handler Mrs A. Kay
2nd          BANNONBRIG GEORGE  GENTLY It Spin.                         Handler Miss K. Kaye
3rd          TOURNESOL LAGAN Britt                                                   Handler Mr J Wordsworth

NOVICE Tests Judged by Nigel Dear – Peter McCullough
1st          FLOH vd WIELERVELDEW AT FECHLINDREAM KG         Handler Mr J. Hudson
2nd         FELLEYWOOD TORNEDO GWP                                        Handler Ms J. Clarke
3rd          HAWKSTALON BRUICHLADDICH HWV                          Handler Mr M. Herbert
4th          PEERSOFDALE’S HUNTESS GSP Bitch                            Handler Mrs K. Stafford

OPEN Test Judged by Fred Alcock – Peter McCullough
1st          TARKANYA DAISY’S DANDELION LM                             Handler Mr J. Fleming
2nd         RED SKY RAMBLER HWV                                                Handler Mr L. Bunn
3rd          DOUBILLY ILKAS WILD ROSE LM                                 Handler Mr A Hatton
4th          FECHLINDREAM DON  KG                                              Handler Mr J. Hudson


Working Test North West Group GSPC Watergrove, Rochdale, Download Schedule & Entry Form
Entry Forms availble from Eddie Kania


North West Group Show Trophy
Malin  & Dominic Hewins               Kimmax Katch Up                                   76 Points
Nicola Jane & John Wordsworth   Tournesol Lagan                                     65 Points
Janet Gough                                   Warrenby Highlander at Ambermoore     
4 Points

North West Group Liz Ashtom Memorial Trophy
Jayne Herbert Janet Gough          Peers Of Dale's Highlander                   122
Points

May 10th 2015 North West Group Clay Shoot
1st Paul Dark
2nd Jayne Herbert
3rd Kris Clayton


North West Group 2015 Training Classes

December 2014
NWG The Mighty Wurlitzer - ( download PDF )

January 3rd 2015 Field Trial Open, GSPA,  LIttle Dalby, Leicestershire
Judges Mrs  S. Cox Mr P. Howard
4th Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

December 1st 2014 Field Trial All Aged HVS Bletchingdon, Oxfordshire
Judges Mr M. Firmin Mr  P.  Dark
3rd Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

November 14th & 15th 2014 HPR Championships, Kennel Club, Swinton Estate, North Yorkshire
Judges Mr T Russell Mr. S. Kimberley
2nd Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

November 12th 2014 Field Trial All Aged, HVS, Stoke Rochford, Grantham Lincolnshire
Judges Mrs. S. Cox  Mr J. Bird
2nd Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

November 1st 2014 Field Trial All Aged, WGDS, Stiperstone Shoot, Nr Bishop’s Castle
Judges Ms J. Hurley, Mr M. Spearing
1st Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander


October 30th 2014 Field Trial Open Kennel Club, Headbolt & Halsall, Lancashire
Judges  Mrs. E Winser Mrs. S Allerton
2nd Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

October 24th 2014 Field Trial All Aged, GLPC Wardy Hill, Cambridgeshire
Judges  Mr S. Kimberley Mr L. Loveridge
2nd Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

October 14th 2014 Field Trial Novice WCGB, Glassenbury, Kent
Judges Mr T. Russell, Mr N. Dear
1st  Mrs J. Herbert with Peers Of Dale’s Highlander

August 3rd 2014 GSPC Grouse Pointing Test Hawarth Moor
Judges Mr F. Alcock Mr L Loveridge
Graded Good PEERS OF DALE’S HUNTESS GSP -- Mrs K. Stafford


20th July 2014 North West Group Working Test Watergrove

Puppy Test Judged by David Hartwell

1st      HAWKSTALON BRUICHLADDICH HWV Handler Mr M. Herbert
2nd   LADYHAWKE PERDITA GSP Handler Mrs L. Holmes
2nd   SWIFTHOUSE KIRKOSWALD AT ESHALDWELL GSP Handler Mrs S. Allerton,
3rd      ONJA VOM BRUNDFELDAT MAPLAZE GWP Handler Mr R Cullen
4th       EKKOLANDER TULLIBARDINE LM, Handler Mrs K. Saynor


Novice Tests Judged by  Sue Hastwell – Maureen Nixon (2158)
1st      SH CH RAYCRIS FREYA LM Handler Mrs C. Ogle,
2nd     HOURRA DU DOMAIN ST HUBERT HWV Handler Mr G. Saint
3rd      EKKOLANDER TULLIBARDINE LM, Handler Mrs K. Saynor
4th      CIBONEY OF NESS HV Handler Mr A. Watson,

Open Test Judged by Jonathan Holmes (2734)
1st      DOUBILLY ILKAS WILD ROSE LM Handler Mr A Hatton
2nd     BRYANTSCROFT REDCURRENT AT MAPLEHAZE GWP Handler Mr R Cullen
3rd      LORD LARPET OF WHINBARROW GWP Handler Mrs K  E. Barraclough,
4th      TYSPYLAIRD GLENCOE GSP Dog 23/09/11 Handler Mr L. Loveridge


May 18th 2014 North West Group AGM
Liz Ashton Memoriaal Trophy was presented to Jayne Herbert Peers Of Dale's Highlander

The NW Group Show Trophy was presented to Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

May 11th 2014 North West Group Clay Shoot
1st Paul Dark
2nd Kris Clayton
3rd Tristan


July 20th 2014
Working Test North West Group GSPC Watergrove, Rochdale,
Entry Forms availble from Eddie Kania


March 22nd 2014 Spring Pointing Test, Hungarian Wirehaired Viszla Association, Garendon Park
Judges Mr T Horsefield, Mr P. McDonald
Graded Very Good., Mrs J. Herbert with Peers Of Dale's Highlander

March 9th 2014 CRUFTS
2nd
in Post Graduate Dog, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

2nd
in Limit Dog, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


January 24th 2014 Field Trial Novice, Worcester Gundog Society, Woodhope, Herefordshire
Judges Mr S. Kimberey, Mr R. Davies,
C of M , Mrs J. Herbert with Peers Of Dale's Highlander

January 20th 2014 Field Trial Novice, Weimaraner Asssociation, Colveston, Norfolk.
Judges Mr M. Firmin, Mr A. Waterhouse,
2nd and Guns Award, Mrs J. Herbert with Peers Of Dale's Highlander

January 2014 Boston
3rd
in Post Graduate Dog, and Best Of Breed, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


January 8th 2014 Field Trial Novice, Norfolk & Sufolk HPR FT Club, Rushden, Herts.
Judges Mr F. Alcock, Ms A. Johnson
COM , Mrs J. Herbert with Peers Of Dale's Highlander
COM , Mr P. Nixon with Quintana Hollie Berry  

December 2013 LKA
1st
in Post Graduate Dog, and Best Of Breed, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


September 21st 2013 HWVA Widmerpool
Puppy Judged by Helen Evans.
2nd in Puppy Alex Hatton with Doubilly Ilkas Wild Rose
Novice Judged by Lee Loveridge,Paul Bradley, Andy Foster,Lori Dempster.
1st in Novice Alex Hatton with Doubilly Ilkas Wild Rose

August 7th 2013 North West Group Discussion and Quiz.
This years Winners THE CHEATS Alias Mark & Lewis Herbert, Alison Lea & Mark Eddowes
Equal second
COULD DO BETTER Alias Paul & Sara Nixon, Paul and Lisa Smart,
DONT HAVE A CLUE Alias Paul & Mel Dark, Lee & Christine Boswel
l

August 7th 2013 Bakewell Show
1st
in Post Graduate Dog, and Best Of Breed, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


July 28th 2013 Leeds Championship Show
2nd
in Post Graduate Dog, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


July 27th GSPC Grouse Pointing Test Haworth Moor
Judged by Godfrey Card & Roger Mann
Graded Good in Junior Jayne Herbert with Peers of Dale's Highlander

21st July 2013 North West Group Working Test Watergrove

PUPPY Test Judged by Andrew Whelan
1st      LITTLERAME ADVENTURER               German Wirehaired Pointer      Mr N. Ward
2nd     BRAM VAN DER NOTENHOF              Korthals Griffon                         Mr T. Parrett
3rd      DOUBILLY ILKAS WILD ROSE           Large Munsterlander                Mr A. Hatton
4th      RAVENSLOW LAU DERBY                  German Wirehaired Pointer      Mr K. Clayton

NOVICE Tests Judged by Larry Wilks and Rob Brown
1st      KIMMAX KONGRATULATIONS          German Wirehaired Pointer        Mr B. Smith
2nd     LORD LARPET OF WHINBARROW    German Wirehaired Pointer        Mrs K. E. Barraclough,
3rd      FECHLIN DREAM DON                     Korthals Griffon                          Mr J. Hudson
4th      ANSONA TEXT BOOK(AK3)              Weimaraner                               Mr J. Kirkham

OPEN Test Judged by Penny Pickstone
1st      MORICROFT MY CHOICE                    Hungarian Wirehaired Pointer, Mr M Caine
2nd     OLDGILLHEAD SILVYA                       Hungarian Vizsla                      Mr R. Kay
3rd      BRYANTSCROFT REDCURRENT AT MAPLEHAZE German Wirehaired Pointer Mr R Cullen
4th      BITTERNBOOM ALBERTO                   German Shorthaired Pointer       Mr P. Pearson


July 7th 2013 GLPC Ducklington
Puppy Judged by Kim Gallimore
1st in Puppy Alex Hatton with Doubilly Ilkas Wild Rose

June 30th 2013 Large Munsterlander Club Hall Barn
Puppy Judged by Wendy Lacey
1st in Puppy Alex Hatton with Doubilly Ilkas Wild Rose
Open Judged by Christine Carpenter & Steve Robson
3rd in Open Alex Hatton with Tarkanya Incas Incantation at Doubilly

June 23rd 2013 GSPA Fairford
Puppy Judged by Bob Steel
3rd in Puppy Alex Hatton with Doubilly Ilkas Wild Rose


2013 North West Group HPR Working Test Schedule & Entry Form

AGM 2013 North West Group
Liz Ashton Memorial Trophy
1st Karen Saynor with F.T. Ch. Tarkanya Spikeys Splendour


12th May 2013 North West Group Clay Shoot
1st Paul Dark
2nd Matthew Kerfoot
3rd Jack Dark


May 10th 2013 Birmingham National Dog Show
3rd
in Post Graduate Dog, Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


April 28th 2013 Spring Pointing Test Weimaraner Association, Thriplow
Judges Mr N. Cox, Mr T. Rigby
Graded Very Good in Junior Mrs Jayne Herbert with Peers of Dales Highlander


January 11th 2013 Boston Championship Show
3rd
in Limit Dog Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

November 29th 2012 Field Trial All Aged, Large Munsterlander Club,
Wispington nr Horncastle
Judges Mrs S. Cox, Mrs P. Easy
COM , Mrs K Saynor, with FT CH Tarkanya Spikeys Splendour
(Subject to KC Confirmation)


November 22nd 2012 Field Trial All Aged, Hungarian Vizsla Society, Bletchingdon, Oxfordshire.
Judges Mr N. Cox, Mrs S. Allerton
COM , Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

November 19th 2012 Field Trial Open, Brittany Club, Bunwell, Norfolk.
Judges Mr D. Winser, Mrs C. Carpenter
1st and Guns Award, Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

November 12th 2012 Field Trial Open, Hungarian Vizsla Society, Bunwell, Norfolk.
Judges Mr F. Alcock, Mr D. Pilkington
2nd Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

August 29th 2012 Field Trial Open, Weimaraner Association, Wanwood Hill, Kirkhough, Northumberland
Judges Mr F. Alcock, Mrs I. Alcock
COM Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


NORTH WEST GROUP Discussion Evening & Quiz -- See Gallery--

Winning team "Knutsford" Congratulations!!
Mark Eddows
Allison Lea
Lewis Herbert
Mark Herbert

Second "Darks Delight"
Jack & Jean Hateley
Paul & Mel Dark


North West Group Working Test Held at Watergrove Rochdale.
JULY 15th 2012
PUPPY Test Judged by Paul Burdess, David Hartwell
1st  CASAPELUDA’S KING GEORGE  HWV Dog 31/05/11 Handler Mr P. Bennett
2nd  RAYCRIS QUITE GORGEOUS at FIZZELLA LM Bitch 26/03/11 Handler Mrs A Dent
3rd  IRONALBIONS RADIUM FLICKER GSP Dog  29/05/11 Handler Mr R. Clasper
4th  ELSA  SCHNEIDER HV Bitch 15/07/11, Handler Mr D Hardaker

NOVICE Tests Judged by Gary Lee, Paul Bradley, Phil Robinson
1st MAPLEHAZE ARMINA  GWP  Bitch 09/10/10  Handler Mr R Cullen:
2nd KERRIDE HENRY HWV  Dog 14/02/11 Handler Mr A. Blackledge
3rd  MADCAP PURPLE FINCH  GSP Dog  12/06/10  Handler Mr R. Fairbrother.
4th  OLDGILLHEAD SILVYA  HV  Bitch 15/02/2010  Handler Mr R. Kay

OPEN Test Judged by Val O’Keeffe, & David Hartwell
1st  TARKANYA SPIKEYS SPLENDOUR LM Bitch 25/05/07 Handler Mrs K Saynor
2nd JAUDAS DIXIE DARLING  LM Bitch 10/08/05Handler Mrs L.  O'Connell
3rd  BRYANTSCROFT REDCURRENT AT MAPLEHAZE GWP Dog 15/04/09 Handled by Roy Cullen
4th  MAPLEHAZE ARMINA  GWP  Bitch 09/10/10  Handler Mr R Cullen


North West Group Clay Shoot Winners
1st Rob Irvine
2nd Tom Kirby
3rd equal Lewis Herbert, Charlie Wilson, Paul Smart


June 20th Cheshire Show
Post graduate Dog Dog/Bitch
3rd
Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony
Open Dog / Bitch Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler JW, GSP
Reserve Best of Breed Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler JW, GSP

June 4th 2012 HVC , Enderby, Leicestershire,
Puppy Judged by Richard Chellumbrun
3rd Paul Nixon with Quintana Holly Berry - GSP
5th Andy Peers with Peersofdale's Hunt's Starlet
Novice Judged by Peter Guest
1st Tom Kirby with Luther
5th Andy Peers with
Peersofdale's Hunt's Starlet

North West Group AGM
Liz Ashton Memorial Trophy
1st Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour
2nd Maureen Nixon with Quintana Magic
3rd Rob Irvine with Seehof Emma

North West Group Show Trophy
1st Karen Plikington with Tarkanya Daisy's Daydream of Baycross
2nd Maureen Nixon Quintana Magi
c

May 2012 National Gundog Show
1st in Post Graduate Dog Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

17th March 2012 HWVA Grouse Pointing Test Birchinlee Derwent Bamford
Judges Mr Eddie Kania, Mr Paul MacDonald
Graded Excellent in Adult
Rob Irvine with Seehof Emma, GSP

March 2012 Crufts
1st in Post Graduate Dog Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony


March 4th 2012 Kennel Club Working Gundog Certificate, Reeth, North Yorkshire
Congratulations on successfully gaining the KC Working Gundog Certificate to
Isara Kurzhaar Tanzanite handled by Bronwen Gradwell
Peersofdales's Roxy's Starlet handled by Theresa Peers
Judged by Mrs Anne Johnson & Mr Peter O'Driscoll


January 21st 2012 Field Trial All Aged, Large Munsterlander Club, Myerscough College, Preston
Judges Mr J. Naylor, Mrs S. Allerton
2nd Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


January 2012 Manchester Ch Dog Show
2nd in Post Graduate Dog Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

North West Group 2012 Training Classes

Download the North West Group 2011 Wurlitzer

December 2011 LKA Ch Show
2nd in Post Graduate
Dog Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

December 6th 2011 Field Trial All Aged, Dukeries (Notts) Gundog Club Over Whitacre, Warwickshire
Judges Miss J Hurley & Mr L Wilks
1st Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


December 1st 2011 Field Trial Novice Dukeries (Notts) Gundog Club, Launton, Oxfordshire

Judges Mr M. Firmin, Mrs B Moss
COM Mr R. Irvine with Seehof Emma


November 19th 2011 Field Trial All Aged German Shorthaired Pointer Association
Claughton Hall Shoot, Farleton, Nr Lancaster
Judges Mr P. Pearson, Mr P. Guest
COM & Guns Award Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


November 16th 2011 All Aged FT Hungarian Vizsla Society Bletchingdon, Oxfordshire
Judges Mrs D. Arrowsmith, Mr R. Davies
1st Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

11th October 2011 Open FT GWPC Ray Estate
Judged by Mr M. Cantle, Mr K. Scattergood
2nd Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


September 10th 2011
Working Test Hungarian Wirhaired Vizsla Widmerpool, Nottinghamshire
Judges, Peter Guest, Andrew Foster, Chris Guest, Ray Davis Cliff Simons
4th in Puppy Paul Nixon with Quintana Hollie Berry GSP
5th in Open Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler JW, GSP

August 2011
Bakewell Open Show
3rd in Post Graduate Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony
2nd in Stakes
Class Pam Coackley with Charmorloe Bach's Symphony

31st July 2011 GSPA Grouse Pointing Test Alston
Judges Mr Eddie Kania Dr Jaqueline Hay
Graded Very Good in Junior
Rob Irvine with Seehof Emma, GSP

30th July 2011 GSPC Grouse Pointing Test Haworth Moor
Judges Mr Fred Alcock Mr John Burns
Graded Good in Junior
Mr Lee Minhinnich with Vizellven Ocean Zarzia, Hungarian Vizsla
Graded Good in Senior Mr Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler (JW) GSP

July 17th 2011 NORTH WEST GROUP WORKING TEST Watergrove Rochdale.

PUPPY Test Judged by Jack Hateley

1st       PLUTO DISCOVERER AT ROOVIS GSP Bitch 25/01/10  Handler Mrs J T Jervis
2nd      SANJIKA NYKO It Spinone, Dog, 05/04/10 Handler Mrs J. Baldwin
3rd       PEERS OF DALE’S HIGHLANDER GSP Bitch   10/01/11  Handler Mrs J Herbert
4th       FECHLINDREAM PINOT OF ALIGNGRIFFS KG Bitch 06/05/10 Handler Mrs C. Porter

Novice Tests Judged by Lee Loveridge, Ray Fairbrother, Allan Drysdale
1st       BRYANTSCROFT REDCURRENT AT MAPLEHAZE GWP  Bitch 15/04/09   Handler Mr R Cullen
2nd      ARKELMOY WILLOWAY WISTERIA GSP Bitch 25/08/07   Handler Mr P. Dark
3rd       STUBBLEMERE BEN HARRALD GSP Dog 04/05/07 Handler Mr P Druce
4th       ARKANGATH STAGBEETLE  GSP Dog 30/06/09 Handler Mr C. Dziubany

Open Test Judged by Phil Pearson
1st       KIMMAX KISS MY BRASS  GWP Dog  01/04/07 Handler Mr P Gardiner, 
2nd      ISARA KURZHAAR PUBCRAWLER (JW) GSP Dog 08/12/06 Handler Mr E. Kania
3rd       AMBERMOSS RUBY GSP Bitch 25/10/03   Handler Mr P. Dark
4th       KENOCTO BREMEN GWP Dog, 03/12/07, Handler Mr I. Thorneycroft

July 9th 2011
Working Test HPRBA Cosby, Leicestershire
Judges, Joyce Parkes, Brenda Moss, Richard Chellumbrum, Paul Gardner, Gary Lee, Paul Bradley, Fred Alcock.
3rd in Graduate Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler JW, GSP

July 3rd 2011
North West Group Clay Shoot competition -Winners
1st Charlie Dziubany
2nd Lee Boswell
3rd Phil Gough

June 19th 2011Working Test Bracco Italiano Society Usk Castle
Judges Mrs R. Herbert, Mr R. Davies, Mr N. Dear, Mrs M. Nixon
3rd in Puppy Mr Lee Minhinnich with Vizellven Ocean Zarzia, Hungarian Vizsla

GSPC DIAMOND ANNIVERSARY WEEKEND
June 11th & 12th 2011 Epworth Showground, Epworth, Doncaster
Judges Martin Yorke, Larry Wilks, Peter Bakewell, Mark Firmin, Roger Mann
4th in Novice Mark Herbert with Falcongreen Fecske Hungarian Wirehaired Vizsla
3rd in Novice Rob Irvine with Seehof Emma, GSP
4th in Open Paul Dark with Ambermoss Ruby GSP
1st in Open Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler (JW) GSP

A Photographic record of the 60th Anniversay weekend Visit Nick Ridley Photography

JUNE 4th& 5th 2011 Kennel Club, Gun Dog Working Test, Chatworth, Derbyshire
Judges Ms J. Hurley, Mr R. Cullen
4th in Novice Jayne Herbert with Kenmilleven Adrastea, Weimaraner
2nd in Open Mark Herbert  with Ayita Independence Day Hungarian Wirehaired Vizsla

July 17th 2011
Working Test North West Group GSPC Watergrove, Rochdale, Download Entry Form
Judges Mr J. Hateley, Mr R. Fairbrother, Mr l. Loveridge, Mr P. Pearson
Entry Forms availble from Eddie Kania

May 1st 2011 Leicester Gundog Society’s Gundog Working Test Tugby
Judges Mrs L. Hustler, Mr L. Loveridge, Ms J. Hurley, Mr J. Bird
6th in Puppy Ms Katarzyna Oziemczuk, with Roughshoot Donatella, Hungarian Vizsla
4th in Puppy Mr Lee Minhinnich with Vizellven Ocean Zarzia, Hungarian Vizsla
1st in Novice Mr Eddie Kania with Isara Kurzhaar Pubcrawler (JW) German Shorthaired Pointer

April 9th 2011 GSPA Spring Pointing Test Blenheim Oxfordshire
Judges Allan Hender, Mr Ray Davies
Graged Very Good in Junior Markenbrow Monoply HV Handled by Mr James Verney

North West Group 2010 Wurlitzer Now available see Downloads page

Walked up shooting available - please see classified ads.

News & Reports ( Please see Results & Reports page )

28th January 2011 Open FT Hampshire Gundog Society
Donhead St Andrew, Dorset. Judged by Mr F. Alcock Mrs I. Alcock
4th Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


4th January 2011 All Aged FT Dukeries Gundog Club
Over Whitacre, Judged by Mr G. Nixon Mrs C. Carpenter
3rd Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


4th December 2010 All Aged FT LMC
Myerscough College, Preston, Judged by Mrs I Alcock Mr R. Cullen
4th Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour


6th November 2010 All Aged FT WCBG
Langholm The Borders Scotland, Judged by Mr P Pearson, Mr S Kimberley
2nd Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

15th October 2010 Open FT LMC
Kirkby Mallory, Leicester, Judged by Mr K. Scattergood, Mr A. Hender
COM Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

12th October 2010 Open FT GWPC
Ray Estate Nothumberland , Judged by Mr J. Field, Mr E. Kania
1st Mrs K Saynor, with Tarkanya Spikeys Splendour

North West Group Clay Shoot competition -Winners

1st Iwan Lewis
2nd Jack Gradwell
3rd Rob Irvine

25th July 2010 Working Test German Shorthaired Pointer Association, Burton Lazars Leicestershire
1st in Puppy        Mr R Irvine with SEEHOF EMMA  German Shorthaired Pointer

NORTH WEST GROUP WORKING TEST July 18th  2010 WATERGROVE  RESERVOIR

PUPPY Test Judged by Gill Pillinger

1st           MORICROFT MY CHOICE  HWV Bitch 22/06/09 Handler Mr M. Caine,
2nd          BRYANTSCROFT REDCURRENT  GWP  Dog 15/04/09 Handler Mr R F Cullen,
3rd           FALCONGREEN FECSKE   HWV Bitch 04/09/2009  Handler Mr M. Herbert,
4th           SEEHOF EMMA  GSP  Bitch 04/03/09 Handler Mr R Irvine,

Novice Tests Judged by
Mr Paul MacDonald (NP 3276)& Ms Sharon Pinkerton (NP 3146)
1ST           TARKANYA INCAS INCANTATION AT DOUBILLY  LM  Bitch 18/04/08 Handler Mr A. Hatton             
2nd           INCADAR ILLUMINATE  LM Bitch, 03/02/08 Mr K. Hoines
3rd            WHINNIE GHYLL  GSP Bitch 01/11/05 Handler Mr L. Boswell
4th            BRYANTSCROFT GUDGEON  GWP Bitch 07/10/06 Handler Mrs J Foster,
                       
Open Test Judged by Mrs Imgard Alcock (2565)
1st            MAPLEHAZE GLEN LOSSIE  GWP  Bitch 16/12/03 Handler Mr R F Cullen,
2nd           TARKANYA SPIKEYS SPLENDOUR  LM Bitch 25/05/07 Handler Mrs K. Saynor,
3rd            KENOCTO BREMEN  GWP Dog, 03/12/07 Handler Mr I Thornycroft,
4th            MORICROFT MIMOSA  HWV Bitch 05/02/06 Handler Mr M. Caine


Walked up shooting available - please see classified ads.

News & Reports ( Please see Results & Reports page )

June 27th 2010 Working Test German Shorthaired Pointer Association Fairford Gloucestershire
3rd in Novice Mr Andy Peers with Giggs Shining Starlet of Peersofdale, GSP
2nd in Open Mr Andy Peers with Giggs Shining Starlet of Peersofdale, GSP

June 26th Working Test The Italian Spinone Club of Great Britain Elstead, Surrey
Graded Excellent Confirmation Mrs Theresa Peers with Peersofdale's Roxy's Starlet GSP

May 1st 2010 Leicester Gundog Society’s Gundog Working Test Tugby
3rd in Puppy Mr Rob Irvine with Seehof Emma, German Shorthaired Pointer
2nd in Novice Mr Alex Hatton Tarkanya Incas Incantation at Doubilly, Large Munserlander

Crufts 2010,
 
1st in Post Graduate and awarded Reserve CCBest Bitch in Breed Tarkanya Incas Incantation at Doubilly
Handled by Mr Alex Hatton

January 2nd 2010 Field Trial Open GSPA
Little Dalby, Leicestershire Judges Mrs I. Alcock - Mr C. Snelling
C of M Mr Paul Dark with Ambermoss Ruby GSP (Subject to Water Certificate)


13th October 2009 Novice FT HWVA
Stiperstones, Shropshire, Judged by Mrs I Alcock , Mrs J Robertson
2nd Mr M Herbert  with Ayita Independence Day Hungarian Wirehaired Vizsla

September 12th Hungarian Wirehaired Vizsla Association Working Test near Widmerpool

1st in Puppy Mr Alex Hatton with Tarkanya Incas Incantation Large Munsterlander

July 26th GSPA Working Test Burton Lazars
3rd in Puppy Mr Alex Hatton with Tarkanya Incas Incantation Large Munsterlander
1st in Open Mrs Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour

July 19th NORTH WEST GROUP GSPC WATERGROVE WORKING TEST

PUPPY Test Judged by Jo Izard
1st             TARKANYA INCAS INCANTATION LM Bitch 18/04/08 .Mr A Hatton
2nd            ALDER EARLGWP -Dog   13/12//08 Mr S Lundy.
3rd             FELLYWOOD UP and OVER GWP Bitch 16/03/08 Mrs J. Clarke
4th             KIMMAX AYSCHA GWP Bitch  .26/05/08 Mrs M. McCullough, 

Novice Tests Judged by Peter Stocks
1ST            GONEGOS KANYA at AMEROKEE HWV Bitch 24/03/07, Mr P. Robinson
2nd            WHINNIE GHYLL GSP Bitch 01/11/05 Mr L. Boswell
3rd             KIMMAX KLOSE EN KOUNTER GWP Bitch 29/01/07 Mr S. Noble
4th             STUBBLEMERE BEN HARRALD GSP Dog 04/05/07 Mr P Druce

Graduate Test Judged by Penny Simpson
1st             SWIFTHOUSE MORSE GSP Dog 01/03/06 Ms D Bowns
2nd            KIMMAX KLOSE EN KOUNTER GWP Bitch 29/01/07 Mr S. Noble
3rd             GIGGS SHINNING STARLET OF PEERSDALE GSP Bitch 16/12/04 Mr A. Peers
4th             GORSEBANK BARON AUGUSTIN  LM Dog 01/04/07 Miss J. Banks

Open Test Judged by Mark Firmin (2788)
1st              AMBERMOSS RUBY GSP Bitch 25/10/03  Mr P. Dark
2nd             TARKANYA SPIKEYS SPLENDOUR LM Bitch 25/05/07 Mrs K. Saynor
3rd              FRESHETIN LENTIGGINE It Spinone, Bitch, 07/08/05 Mrs J. Baldwin
4th              ESSEN NAZIA VONZELL GSP Bitch 01/06/05 Mr D. Smith
                       

June 28th GSPA Working Test Fairford
2nd in Open Mrs Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour

June 28th 2009

North West Group Clay Shoot competition -Winners

1st with 59 Jack Gradwell
2nd with 52 Rob Irvine
3rd with 50 Paul Dark


June 14th Mid Wales Working Gundog Society WorkingTest , Rorrington
1st in Puppy Mr Alex Hatton with Tarkanya Incas Incantation Large Munsterlander

June 7th Worcester Gun Dog Society Working Test at Sudeley Castle
3rd in Puppy Mr Alex Hatton with Tarkanya Incas Incantation Large Munsterlander

June 6th 2009
Large Munsterlander Club Championship Show at Asfordby
:
Working Test Bitch- 1st - Tarkanya Incas Incantation Alex Hatton
Junior Bitch- 2rd  -Tarkanya Incas Incantation Alex Hatton
Novice Bitch- 3rd- Tarkanya Spikeys Smouse, Jane Matthews

May 17th 2009 NWG AGM
The LizAshton Memorial Trophy was won by
Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour-"EKKO"
Gaining 57 points a wonderful achievement, this is sure to be a record that will stand for some time- Congratulations Karen

Other News from the AGM
Both Geoff Saynor and Don Potter did not stand for re-election to the NW Group committee this year.
The Committee and Membership of the group thanked both Geoff and Don for their contribution to the continued success of the Group.

Allan Drysdale was duly elected Chairman - Mark Herbert and Jan Gough were elected to the committee

April 25th 2009 Leicestershire Gundog Society Working Test, Tugby
2nd in Puppy Mr Alex Hatton with Tarkanya Incas Incantation - Large Munsterlander
3rd in Open Mrs Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour - Larger Munsterlander

17th April 2009 HPRBA Partidge Pointing Test Catton Park

Graded Very Good in Junior Tarkanya Spikeys Splendour - Mrs Karen Saynor

29th March 2009 GSPA Grouse Pointing Test Whitfield
Graded Good in Junior Tarkanya Incas Incantation - Mr Alex Hatton
Graded Very Good in Junior Tarkanya Spikeys Splendour - Mrs Karen Saynor

March 1st 2009 Kennel Club Working Gundog Certificate
Congratulations to Jean Baldwin and Tilly, Freshetin Lentiggine Italian Spinone
On sucesfully gaining the KC Working Gundog Certificate

January 16th 2009 Open FT Hampshire Gundog Society
Sailisbury Wiltshire, Judged By Mrs Di Arrowsmith, Mr C. Snelling
4th Mr Paul Dark with Ambermoss Ruby German Shorthair

January 14th 2009 Open FT GWPC
Ampton, Suffolk Judged by Mr J Field Mrs R Dockrey
COM Mr Paul Dark with Ambermoss Ruby German Shorthair

7th November 2008 Novice FT GSPC
Ford Northumberland, Judged by Mr G. Card & Mr S. Chant

2nd Mrs Jean Baldwin with Freshetin Lentiggine Italian Spinone

1st November 2008 Novice FT GWPC
Caversfield, Judged by Mr E Hales & Mr C Snelling

1st Mrs Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour Large Munsterlander
Running in only her second novice Field Trial,  EKKO was also awarded the Guns Award.

18th October 2008 Novice FT C&DGS
Stripers Moor, Judged by Mrs S Kuban and Mrs C. Carpenter

3rd Mrs Karen Saynor with Tarkanya Spikeys Splendour
Running in her first field trial a splendid result for both Ekko and Karen

September 6th 2008 Hungarian Wirehaired Vizsla Association Working Test Widmerpool
4th in Puppy Shaun Patterson With Bareve Bombie German Wirehair

27th July 2008 GSPA Grouse Pointing Test Alston Cumbria
Graded Good in Junior Tarkanya Spikeys Splendour - Mrs Karen Saynor
Graded Very Good in Junior Barleyarch Kenko at Drysika - Allan Drysdale

July 20th North West Group Working Test Results - see Results & Gallery pages

June 21st 2008

North West Group Clay Shoot competition -Winners

The annual Clay shoot to place last Saturday- The weather was really un kind for June, does Crowden have a micro climate?

1st Paul Dark
2nd Andy Peers
3rd Rob Irvine

May 25th & 26th 2008


North West Group Members provided a Display of HPR Training for the National Trust at their Dunscar Farm Open Days in Derbyshire. The Event and particularly the Group Display was well received, Thanks to all those who took part, A photographic record of the event can be found on the Gallery Page

May 18th 2008

North West Group Liz Ashton Memorial Trophy Winners

1. Karen Saynor with Tarkanya Lytas Lassie:
2. Paul Dark with Ambermoss Ruby:
3. Don Potter with Whistlecraft Black Magick:
4. Mark Herbert with Ayita Independence Day: 
5. John Burns with Swifthouse Dalzeil: 
6. Rob Irvine with Gunfield Avita:
7. Andy Peers with Giggs Shining Starlet:

North West Group Show Trophy Winner

1. Catherine Drysdale with Jennaline Hatsie Pollings at Drysika J.W.
Congratulations to both Karen & Inca & Catherine & Hattie splendid results

All photographs on this site are posted with the owners consent. If a photograph has been inadvertently posted without the owners consent please contact the webmaster

 

   

webmaster

HPR Group All Rights Reserved

disclaimer